Z7_192412S0J8R100A4VCHG1N00G5
Actions
Loading...

Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego

Złożenie skargi za pośrednictwem organu administracji publicznej do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Organ właściwy do realizacji usługi  

Organ administracji publicznej, którego działalność jest skarżona. Organ przekazuje skargę do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego - najczęściej jest to sąd, na którego obszarze właściwości organ ma siedzibę.

Kogo dotyczy  

Osoby fizycznej, osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, jeżeli przepisy prawa dopuszczają możliwość nałożenia na tę jednostkę obowiązków lub przyznania uprawnień lub skierowania do nich nakazów i zakazów, a także stwierdzenia albo uznania uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa, prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka lub organizacji społecznej w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym. Uprawnionym do wniesienia skargi jest również inny podmiot, któremu ustawy przyznają prawo do wniesienia skargi.

Podstawy prawne  
Wymagane dokumenty  
    Skarga
Czas realizacji  

Skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a p.p.s.a. Jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na akty lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a., wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności. Sąd, po wniesieniu skargi, może uznać, że uchybienie tego terminu nastąpiło bez winy skarżącego i rozpoznać skargę. W przypadku innych aktów, jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi i nie stanowi inaczej, skargę można wnieść w każdym czasie. Skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania można wnieść w każdym czasie po wniesieniu ponaglenia do właściwego organu.

Opłaty  

Wpis stosunkowy (zależny od wartości przedmiotu zaskarżenia) pobiera się w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne. W innych sprawach pobiera się wpis stały (niezależny od wartości przedmiotu zaskarżenia). Wpis sądowy ustalany jest na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2193 z późn. zm.) Zwolnienia od obowiązku uiszczania kosztów sądowych określa art. 239 § 1 i 2 p.p.s.a.

Tryb odwoławczy  

Skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego

Rezultat realizacji usługi  

Wszczęcie postępowania sądowoadministracyjnego

Etapy realizacji usługi  

1. Wniesienie skargi do organu administracji publicznej. 2. Przekazanie skargi przez organ administracji publicznej do właściwego sądu administracyjnego. 3. Wydanie orzeczenia przez sąd.

Poziom dostępności usługi   Interakcja dwukierunkowa
Poziom uwierzytelniania  
  • Podpis kwalifikowany
  • Profil zaufany
  • Usługa wymaga zalogowania  

    TAK

    Słowa kluczowe   skarga WSA

    Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego

    Złożenie skargi za pośrednictwem organu administracji publicznej do wojewódzkiego sądu administracyjnego.